Municipal Zalău, vicecampioana României

După un sezon echilibrat, cu multe meciuri si faze controversate, Volei Municipal Zalău a obţinut în acest an medalia de argint în DiviziaA1 la volei masculin. În ultima etapă a campionatului echipa pregatită de polonezul Kowal s-a impus în fața echipei Dinamo București cu scorul de 3-1 după o oră și 50 de minute de joc.

Primul set a revenit zălăuanilor 25-16, după doar 20 de minute. Setul al doilea a fost mai echilibrat iar după câteva erori ale gazdelor, Dinamo s-a impus la 29. Următoarele două seturi au fost câștigate de Volei Municipal Zalău la 18 respectiv 19. De la gazde s-au remarcat Gradinarov și Matei cu 18 respectiv 15 puncte, în timp ce de la oaspeți Dumitrache a reușit 16 puncte. La fileu Zalăul a reușit 13 blocaje, dinamoviștii reușind să blocheze doar de 8 ori. La finalul partidei vicecampioana României, Volei Municipal Zalău a primit medaliile argint care au fost înmânate de către sponsorul principal al echipei.

Campioanele în ultimii ani:

2018-2019 Arcada Galați

2017-2018 Tricolorul Ploiești

2016-2017 Volei Municipal Zalău

2015-2016  SCM U Craiova

2014-2015 Tomis Constanța

Volei Municipal Zalău se va deplasa la finalul acestei săptamâni la Alexandria unde se va desfașura Turneul final al Cupei României la volei masculin. Echipa pregatită de polonezul Kowal va întâlni Dinamo București în primul meci al tuneului, sâmbătă 11 mai 2019, partida fiind programată la ora 16,00.