0

Bruno Rezende: Kilka reprezentacji narodowych ma szansę na olimpijskie złoto

s-w-o_pl 2012-03-18 • 7731 views • 4
 
Bruno Rezende: Kilka reprezentacji narodowych ma szansę na olimpijskie złoto Bruno Mossa Rezende, syn niezwykle żywiołowego szkoleniowca reprezentacji Brazylii, Bernardinha, opowiada w wywiadzie o swojej karierze, siatkarskich celach, fanach i wirtualnych społecznościach.

Bruno Rezende jest rozgrywającym reprezentacji Brazylii. Urodził się w siatkarskiej rodzinie – jego rodzice, Bernardinho Rezende i Vera Mossa, również byli siatkarzami. Matka Bruna grała w brazylijskiej drużynie narodowej podczas Igrzysk Olimpijskich w Moskwie (1980), Los Angeles (1984) i w Seulu (1988). Bernardinho zdobył z męską reprezentacją srebrny medal w 1984 roku i obecnie jest trenerem Canarinhos.

Swój pierwszy tytuł mistrzowski w brazylijskiej Super Lidze zdobyłeś w sezonie 2005/06. Jakie było uczucie zdobycia swojego pierwszego wyróżnienia w wieku tylko 19 lat i będąc jeszcze najlepszym rozgrywającym zawodów?
To było coś wspaniałego, czego sobie do tamtej pory nie wyobrażałem. To było magiczne.

Teraz jesteś uważany za jednego z najlepszych rozgrywających na Świecie. Zdobyłeś 5 tytułów w brazylijskiej Super Lidze i czterokrotnie byłeś wybierany najlepszym zawodnikiem na swojej pozycji. Jak zachowujesz skupienie?
Staram się rozwijać. Wiem, że mogę być coraz lepszy i jestem świadomy tego, ze mam pewne braki, ale nie przeszkadzają mi one w koncentracji.

W zeszłym sezonie złapałeś trochę doświadczenia w lidze włoskiej i byłeś wysoko oceniany przez tamtejszych krytyków. Opowiesz coś więcej o tych doświadczeniach?
To bardzo cenne doświadczenia. To był mój „pierwszy raz”, gdy grałem w klubie spoza Brazylii i poczułem smak innej ligi. Miałem przyjemność nawiązania nowych, fantastycznych znajomości i poznania świetnych zawodników. Poza tym zdobyłem kilka cennych technicznych umiejętności, które w krótkim czasie wpłynęły na mój osobisty rozwój. Mam nadzieję, że pewnego dnia wrócę do Włoch i być może do Modeny!

Czy w przyszłości chciałbyś grać w innych ligach, tak jak wspomniana włoska, czy na przykład rosyjska?
To będzie zależało w dużym stopniu od klubu i rynku. Dziś w Brazylii mamy gorący rynek transferowy, ze świetnymi drużynami i dobrymi mistrzostwami. Ale wierzę, ze w odpowiednim momencie wyjadę za granicę.

A jaki jest cel dla reprezentacji Brazylii na 2012 rok?
Bez wątpienia jest nim złoty medal olimpijski w Londynie. Wiem, jak trudne to będzie zadanie. Kilka reprezentacji narodowych może zostać mistrzami, ale to też jest nasz cel. Ponosimy odpowiedzialność za nadzieje wszystkich kibiców, którzy za nami stoją. Każdy oczekuje medalu i my będziemy o niego ciężko walczyć.

Czy ciężko jest być trenowanym przez własnego ojca?
W tym momencie jest w miarę gładko. Na początku było ciężko, ponieważ on zawsze wymagał ode mnie więcej niż od innych, a ja nie rozumiałem dlaczego. Ale z czasem i z nadejściem dobrych wyników, sytuacja uległa poprawie i dzięki temu sporo się od niego nauczyłem. Bycie trenowanym przez jednego z najlepszych trenerów w historii siatkówki to ogromna przyjemność.

Zastanawiam się których siatkarzy (spoza Brazylii) podziwiasz… Mógłbyś nam wymienić kilka nazwisk?
Z zawodników, który już nie graja, to na pewno Kiary (USA), Giani (Włochy), Blange (Holandia). A z tych obecnie grających to Ball (USA), Simon (Kuba), Dennis (Kuba), Juantorena (Kuba) i De Cecco (Argentyna).

Twoje konto na Twitterze śledzi już ponadz 230 000 osób. Ty się sporo udzielasz w tym serwisie. Czemu lubisz Twittera?
Myślę, że dzięki tej wirtualnej społeczności mogę mieć lepszy kontakt z kibicami. Miło jest podzielić się z nimi uczuciami i dostać dawkę motywacji.

Generalnie uważasz, że siatkarze uwielbiają społeczności wirtualne czy może powinni używać ich częściej?
Myślę, że popularność komunikacji wirtualnej wzrasta w Brazylii i kilku siatkarzy z tego korzysta. To byłoby ciekawe, gdyby zagraniczni zawodnicy również zaczęli ich używać.

A gdybyś był Bogiem i mógłbyś zrobić cokolwiek zechcesz, to co byś zrobił, by zwiększyć popularność siatkówki na Świecie?
Stworzyłbym unikalny siatkarski kanał telewizyjny, na którym pokazywane byłyby najsilniejsze ligi świata i zawody reprezentacyjne.

http://www.s-w-o....a-olimpijskie-zloto/

4 comments

freemysticPH 19 2
11 years ago
0
I could understand Bruno's frustration after losing the final game against Russia. After all, they had two match points, after winning the first two sets. The only thing I couldn't understand why this grown-up kid had to cry on Giba's shoulders before the awarding of medal ceremony. He was like a child bawling over a lost toy or something. To my mind, he should be proud of his accomplishment -- defending against Tetyukhin and Muserskiy. He did a wonderful job setting to Wallace and to his middle hitters. I think he really needs to grow up fast. For his age, he's a little bit immature for me. That's only my opinion.
ZytaPL 1332 11
12 years ago
+1
freemystic he said that SOME people would like him to leave.
freemysticPH 19 2
12 years ago
+2
If Brazill doesn't win the Olympic gold in London, I think Bruno's father will be sacked as coach of the national team. At least that's what Bernardo Rezende is saying: that people want him out of the team. As for Bruno, I find him to be an intelligent setter.
RevanExtasisPT 746 11
12 years ago
+1
i already like bruno hahaah he likes cubans players noticed he dont like anybody of his teammates XD
Join the list of players looking for a volleyball clubAre you looking for a new volleyball club?Join the listJoin the list of players looking for a volleyball club
Are you looking for a new volleyball club?Join the list
0